Eladtuk a lakásunkat, házunkat de még nincs kinézve álmaink új ingatlana? Mit tehetünk ha csak rövid időre szeretnénk pénzünket elhelyezni, de azért jól esne rá egy kis hozam is…
Sokszor találkozom ilyen és hasonló kérdésekkel, amire rendszerint mindig különböző választ szoktam adni. Minden eset, minden igény más és más. Alapvetően különbséget kell tennünk néhány fontos dolog között.
Nevezetesen:
– Mihez szeretnénk kezdeni az eladott ingatlan után kapott vagyonnal?
– Tartós befektetésben gondolkodunk vagy inkább egy pár hónapról?- – Kockáztatnánk vagy biztosra mennénk?
-Forintra vagy más Devizára lesz szükségünk az ú beruházásunkhoz?
És sokáig sorolhatnám a hasonló kérdéseket…
Vegyünk egy alapvető élethelyzetet. Elkelt a lakásunk, házunk, Maseratink, Van Gogh-unk, yachtunk stb, de még nem találtuk ki, hogy mikor fog felhasználásra kerülni a kapott ellenérték.
Tegyük fel, hogy egy másik lakó ingatlanra fogjuk felhasználni az összeget. Tehát bármikor kellhet akár rész akár teljes egészében az összeg. Mihez kezdjünk így? Besétálunk a bankunkhoz és azt halljuk, hogy a betétlekötés felbontása esetén elveszítjük azt a kevéske kis kamatot is, amit kapnánk a befektetésünk után. Na most akkor mi legyen?!
Jó megoldást kínálnak az ilyen esetekre az úgynevezett pénzpiaci, vagy likviditási alapok. Ezek a fajta befektetési alapok jellemzően rendkívül alacsony díj mellett adhatóak-vehetőek. Sok esetben akár díj mentesen is. Bármikor akár részben akár egészében felvehetőek a bennük elhelyezett pénz összegek. Napi, kamatozásúak napi árfolyamúak, így idő arányosan mindig megkapjuk a befektetésünk után járó kamatot, hozamot.
Na de mi alapján válasszuk ki a számunkra szimpatikusat, vagy legmegfelelőbbet? Először is ezért vagyunk mi a personalbanking.hu-nál, hogy egy kis marketing értéke is legyen a dolognak…
Másodsorban viszont érdemes egy kicsit nézelődnünk. A pénzpiaci alapok háza táján nem kell túl nagy csodára számítanunk a hozamok tekintetében. Tavaly a legjobban teljesítő, – évesített hozam alapján – alap is csupán 2% körüli éves! hozamot tudott produkálni. A teljesség igénye nélkül itt nyomon követhetjük az egyes alapok éves hozamalakulásait.
Ezek alapján tényleg nem kell kétszámjegyű hozamokat elvárnunk viszont alapvető elvárásaink teljesülnek:
- A pénzpiaci alapok többsége tőkegarantált. Vagyis a befektetett tőkénket minimum vissza kapjuk (jobb esetben, illetve ha az alap kibocsájtójának fizetőképessége a visszaváltás pillanatában is fennáll!!!)
- Alacsony költség mellett tudjuk a pénzpiaci alapokat adni-venni!
- Napi szinten kamatozik, termel hozamot a befektetésünk!
- Rész vagy egész összegben is hozzá tudunk férni megtakarításunkhoz!
Ezek után már csak a számunkra legjobban hozó alapot kell megtalálnunk erre a rövid időszakra. Erre viszont egy könnyű megoldás adódik, nem is oly messze, hanem itt.